flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
00
quantity
Product details
Category
ESD230C Portable SSD
Transfer in a blink of an eye
Compact and lightweight
Pack light! The credit-card size ESD230C, with mere 9.6mm in height, fits perfectly in your wallet or purse, and takes up little space in your briefcase. The anti-scratch coating means the external SSD will look sharp even after all the miles. With a reflective black case, you'll be both savvy and stylish.
Expand storage in a flash
Great compatibility
Type-A and Type-C cables included
Transcend Elite software
Host Interface USB 3.1 Type C
Country of Origin Taiwan
Wireless LAN No
Product Type Solid State Drive
Manufacturer Part Number TS960GESD230C
Manufacturer Website Address http://www.transcend-info.com
Manufacturer Transcend Information, Inc
Product Model TS-960GESD230C
Product Name ESD230C Portable SSD
Brand Name Transcend
Storage Capacity 960 GB
Limited Warranty 3 Year
Weight (Approximate) 35 g
Color Black
Drive Type External
Height 0.38" (9.60 mm)
Width 2.19" (55.70 mm)
Depth 3.03" (77 mm)